Najpopularniejsza okazja wykonywanych zdjęć to fotografia ceremonii ślubnej. Wyjątkowość chwili, magia, estetyka, wyczucie chwili emocji zderzają się z rzeczywistością, w której często zupełnie nie ma romantyzmu. Tylko od nas zależy jak wiele romantyzmu zdołamy wykrzesać z młodej dla fotografii ceremonii ślubnej. Podczas fotografii ceremonii ślubnej istnieje kilka ważnych momentów, w których należy podporządkować sobie zachowanie gości.  aby ujęcia zdjęć ślubnych wyszły atrakcyjniej. Muszę często znaleźć sobie pewnych sprzymierzeńców w postaci świadków lub samej pary młodej, którzy mi w tym pomagają. Sama fotografia ślubna często składa się z kilku etapów, w których używam nieco innych ustawień i obiektywów.

Etap zdjęć narzeczeńskich jest najbardziej nieformalnym i kreatywnym zestawem zdjęć przedślubnych. Kolejnym etapem jest sesja przygotowań do ślubu. Jest to etap typowo reportażowy z kilkoma typowymi ujęciami garderoby i przygotowań pary młodej. Zdjęcia ceremonii ślubnej obejmujące zdjęcia ślubne w kościele oraz ewentualną drogę na salę weselną oraz powitanie młodej pary. Kolejnym etapem jest fotografia zabawy weselnej, w której bardzo istotnym elementem jest ruch i często bardzo skąpa ilość światła. Całość uzupełnia sesja plenerowa, która odbywa się w ciągu 2 tygodni od sesji weselnej.

Fotografia ślubna jest świetną zabawą

SESJA Z PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU

Rodziny Państwa młodych zawsze przygotowuję mentalnie na to, że będę się kręcił po domu w trakcie przygotowań przed fotografią ceremonii ślubnej. Przygotowania ślubne są bardzo prywatnymi czynnościami. Wolę być traktowany bez wrogiego nastawienia. W końcu każdy fotograf ślubny wchodzi z “butami” w ceremonię ślubną ze swoimi wymaganiami co do światła i pewnych ustawień. Często też dzieje się coś przeciwnego i ludzie zaczynają nad wyraz mocno “pozować” co bardzo traci na naturalności przekazu zdjęć. Nie jest łatwo znaleźć złoty środek dlatego zawsze proszę o myśleniu bardziej o sobie o dobrej zabawie i wszystkich przyjemnościach jakie was jeszcze czekają, wtedy naturalność przychodzi sama. Reporterskie zdjęcia ślubne najczęściej skupiają uwagę na wielu ważnych detalach jak: welon, naszyjnik, kieliszki z szampanem, wizytówki gości ,zaproszenia, obrączki ślubne lub pierścionki zaręczynowe butonierka Pana Młodego, bilety lotnicze w podróż poślubną.

ZDJĘCIA CEREMONII ŚLUBNEJ

Fotografia ceremonii ślubnej dotyczy głównie kościoła i wydarzeń przed i zaraz po ceremonii. Większość z nich będzie wymagała obiektywu o szerokim kącie. Fotografia ceremonii ślubnej musi mieć wcześniejszą zgodę księdza. Dla fotografa ślubnego ważne powinno być również spotkanie z księdzem. Nigdy nie pomijam wcześniejszych odwiedzin Kościoła. Zawsze wykonuję kilka prób przed fotografią ceremonii ślubnej, aby zbadać oświetlenie. Kurtuazyjne pytanie o zgodę fotografowania na pewno nie zaszkodzi a nie musimy spodziewać się odmowy. Kościół to jednak pole Księdza i nie możemy sobie rościć w nim praw do dodatkowych świateł, nadmiernego błyskania lampą i ujęć z pewnych miejsc. Kurs liturgiczny wyjaśnia to dokładnie. Posiadam certyfikat z ukończenia tego szkolenia.

fotografia ceremonii ślubnej

FOTOGRAFIA ZABAWY WESELNEJ

W trakcie przygotowań omawiamy także preferencje młodej pary głównych tematów zdjęć. Niezależnie od poczynionych ustaleń to Panna Młoda będzie głównym tematem zdjęć i zawsze ich będzie najwięcej – ponieważ muszą wyjść idealnie. Rodzina, zabawa, świadkowie, druhny – jak wszyscy pozostali goście również zostaną uwiecznieni, jednak pamiętajmy z czyjego powodu tutaj się zebraliśmy. Całe przygotowania ślubne niosą ze sobą nieco stresu, który podczas zabawy po prostu spływa z wszystkich uczestników weselnych i przeradza się w ciekawe objawy zabawy. Nie obawiajcie się wyłapuję tylko te najsympatyczniejsze, bez nich nie byłoby wspomnień dla wszystkich gości.

Zdjęcia z zabawy weselnej
fotografia ceremonii ślubnej
Romantyczna sesja ślubna

FOTOGRAFIA CEREMONII ŚLUBNEJ

Fotografie reportaży ślubnego muszą zawierać tylko naturalne, nie reżyserowane wydarzenia podczas wszystkich etapów od przygotowań w domu. Składają się na nie: ubieranie, błogosławieństwo rodziców, ceremonia w Kościele, uroczystości weselne aż do oczepin, lub poprawin. Moim kluczem umiejętność wyczucia momentów, chwil i gestów, które nie są tak oczywiste dla innych fotografów. To dziecko przysypiające na kościelnej ławie, to wyjątkowe chwile zabawy, to zmęczone nogi i radość nowożeńców. Poza fotografią ceremonii ślubnej w mojej ofercie są także sesje plenerowe. Obecnie coraz częściej Państwo Młodzi życzą sobie również zdjęcia z zakresu sensual. Zbyt łatwo tu jednak przekroczyć granicę dobrego smaku. Tematem reportaży ślubnych są głównie emocje ludzkie i uczucia, nie chodzi o te reżyserowane ale te jak najbliższe rzeczywistości. Dlatego ważne aby wasz fotograf ślubny był przeźroczysty w tych chwilach i wykazywał wasze poczucie estetyki oraz miał dobrze rozwinięty zmysł artystyczny. Ponieważ zdjęcia muszą podobać się głównie Wam!

fotografia ceremonii ślubnej