Szczególne okazje rodzinne wymagają często uwiecznienia w jak najkorzystniejszych kadrach. Są to często dość emocjonalne chwile do których podchodzę bardzo szczegółowo. Sprawdzam wcześniej prognozy pogody (w końcu od niej zależy światło) aż po listę osób do szczególnego uwzględnienia przy zdjęciach. Sprawdzam lub doradzam określone lokalizacje. Próbuję inspirować różnymi ustawieniami, ale to głównie wy się liczycie ze swoimi przyzwyczajeniami, odruchami i emocjami. Nie stworzę z was modeli bo nie zawsze będziemy naturalnie wyglądać poruszając się jak oni. Obiecuję jednak że wypróbujemy wszystkie znane mi ujęcia abyście mogli sprawdzić czy i wam się podobają. Najczęściej wtedy gdy razem się inspirujemy powstają profesjonalne zdjęcia.

FOTOGRAFIA ŚLUBNA I PLENEROWA

Fotografia ślubna ciekawiła mnie najdłużej, ze względu na to, że czerpała z kilku technik: z fotografii reportażu, nieco z romantycznego glamour (w przypadku plenerów) i fotografii żywego momentu, kiedy wyjątkowej chwili nie można powtórzyć. Niesie ze sobą ten interesujący dreszcz jedynej próby jaką można mieć i przeżyć. O fotografii ślubnej napisano już chyba więcej niż należałoby. Chciałem jednak podzielić się tym jak ja ją czuję. W tej naturalnie wyjątkowej chwili będziecie przeżywać najróżniejsze emocje, z których części pewnie nie będziecie sobie zdawać nawet sprawy. Ważne dla was aby ich nie przykrywać maską powagi czy zachowań nie współgrających z waszym charakterem. Oczywiście że czasem zaczniemy przemakać w okolicach oczu, czasem zdarzą się prawie histeryczne śmiechy czy naturalne potknięcia. Może nie o wszystkich będziecie chcieli pamiętać czy pokazywać innym, ale na pewno wszystkie będzie chcieli mieć dla siebie na zawsze.

Fotografia w plenerze musi mieć o wiele bardziej prywatny charakter. Tutaj już śmiało możecie pokazać swoje uczucia i emocje. Będę was do tego nawet zachęcał. Tylko wtedy będzie szansa na upamiętnienie wyrazów waszych uczuć.

fotografia ślubna i plenerowa

FOTOGRAFIA KOMUNIJNA

FOTOGRAFIA KOMUNIJNA

Głównym modelem wieńczącym prawie każde zdjęcie jest nasz kochany “komunista/ka” więc zakres ubrań jest dość przewidywalny i jednolity. Ważne jednak aby możliwe ukazanie naszej głównej postaci w  otoczeniu kochających go osób i ukazanie radości. Wiele zdjęć fotografii komunijnej jest zdjęciami grupowymi. Często będzie potrzebna dokładna znajomość scenariusza obrzędu i ścisłego porozumienia z księdzem. Szerokokątne obiektywy potrafią zniekształcać postacie będące na brzegach kadru, dlatego często potrzebne są dodatkowe ujęcia lub dobre zgranie z programem do obróbki fotografii komunijnej.

FOTOGRAFIA CHRZTU

Fotografia chrztów nie wymaga zbyt wiele od głównego modela. Jest to okoliczność wymagająca refleksu od fotografa. Chodzi o znalezienie się w odpowiednich miejscach o czasie. Pomaga nam znajomość przebiegu obrządku i  tu również przydatna jest rozmowa z księdzem. Fotografowanie chrztów w kościele jest wymagającym zajęciem ze względu na ograniczone możliwości złapania światła. Kurs liturgiczny raczej zabrania używania sztucznych dodatkowych lamp i świateł podczas fotografowania chrztów.

FOTOGRAFIA CHRZTU

FOTOGRAFIA DZIECIĘCA

FOTOGRAFIA DZIECIĘCA

Temat szeroki i radosny jak szeroką wyobraźnią i pomysłowością jesteśmy w stanie się wykazać. Bardzo pomocne będą tu wszelkie dodatkowe akcesoria jak zabawki, szale, kocyki, specjalne tła fotograficzne – bardzo pomogą wytworzyć ciepły nastrój fotografii bardzo małych dzieciaczków. Jeśli nie śpią, jak maluszki, to dobrze jest je czymś zająć jakimiś akcesoriami nawet dorosłych. Istnieje trend ubierania i przyozdabianie przedszkolaków w stylu dorosłych – często nawet przybiera to interesujące efekty. Najważniejsze jednak aby dzieciaki potrafiły wczuć się w rolę i mogły zapozować nie tylko w stylu dorosłych – do czego nie namawiam, ale również w stylu dziecięcej zabawy.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Zdjęcia w domu najczęściej wykonywane są w przypadku fotografii rodzinnej. Obok trudności związanych ze słabym światłem, często pojawia się też problem – relacji rodzinnych. Często  dochodzi do zaburzenia oceny zdjęć naszych bliskich. Zazwyczaj wyżej oceniamy zdjęcia modeli, z którymi jesteśmy spokrewnieni. To naturalne, że każde zdjęcie tych których kochamy wydaje nam się cudowne. Zdjęcia takie posiadają wartość emocjonalną, często pomimo braku technicznej poprawności wydaje nam się że są świetne. Obcy odbiorcy zdjęć mają bardziej obiektywne spojrzenie na fotografię rodzinną i nie jest ono zaburzone emocjami związanymi z relacjami rodzinnymi. Dobrze jest pamiętać o trzeźwym profesjonalnym spojrzeniu w przypadku fotografii rodzinnej naszych bliskich.

W przypadku fotografowania obcych rodzin musimy zadziałać nieco bardziej psychologicznie – tutaj musimy wywołać wyraźne emocje u modeli. Najczęściej są związane z odmianami radości bo chyba najłatwiej je wywołać.

FOTOGRAFIA RODZINNA

fotografia portretowa

FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Do fotografii portretowej mam szczególne podejście. Każdy chce mieć świetne zdjęcie ale nikt nie chce się do nich przygotować i nie chodzi mi tylko o fotografowanych osobach. Ważna jest komunikacja, zawsze prowadzę dużo rozmów zanim podejdę do fotografii portretowej podczas sesji. W przypadku portretów spontanicznych, brak przygotowań też jest pewną zaletą przez którą zdjęcia są bliższe prawdy.

Zdjęcia są pochodną nastroju, samopoczucia i okoliczności zdjęć. Wiele zdjęć portretowych wygląda dziwnie gdy strój i poza mówią o pewności siebie, natomiast twarz wyraża niezdecydowanie czy zdziwienie. Niespójność szczegółów zdjęcia portretowego znacznie obniża jego wartość. Po prostu sieje kłamstwem.

Fotografia okolicznościowa taka jak: fotografia ślubna, komunia czy chrzest pomimo pewnych stałych momentów niesie też element życia. Co właśnie jest w niej fajne, że nie wszystkie zachowania da się w pełni przewidzieć. Jeśli czujecie, że bardziej liczy się dla Was realizm zdjęcia, Waszego momentu i wspomnień niż nienaturalne “ustawki” to znaczy, że znajdziemy nić porozumienia w ulubionych zdjęciach.

W przypadkach gdy zdjęcia grupowe są koniecznością i ukłonem w stronę całej rodziny wtedy naturalnie daję o sobie znać. W większości momentów jednak staram się być niewidzialny, tylko wtedy znajdę w Was, was samych i zobaczycie się jak w lustrze.