Gdzie drukować zdjęcia?
Zanim otrzymamy wydruki fotografii, dobrze jest pomyśleć chwilę jak drukować fotografie. Jeśli zależy Tobie na jakości, to temat jest poważny. Mogą to być drukarnie cyfrowe, laby lub zakłady foto. Możesz drukować fotografie na domowej drukarce laserowej – ale to drogie rozwiązanie. Powiedzmy sobie szczerze, takie wydruki nie są dobrej jakości. Urządzenia domowe zużywają dużo tonera, więc to droga zabawa.
Zanim wydrukujesz fotografie w drukarni, musisz popracować nad plikami zdjęć. Jeśli nic z nimi nie zrobisz, drukarnia może nie przejąć się Twoją wizją kolorów. Każda z technologii druku cyfrowego, ekosolwentowego lub w technologii tuszy wodnych drukuje fotografie w nieco inny sposób.
Jak drukować fotografie ?
- Technologia tuszy wodnych jest najdokładniejsza, formaty fotografii największe, ale ceny także. Jakość będzie bardzo dobra, ale dobrze jest zrobić próbny wydruk do akceptacji. Formaty najczęściej do B2.
- Ekosolventem na ploterze wydrukujesz jeszcze większe formaty fotografii (A0 i większe). Ceny zależne od materiału – ale sporo niższe niż poprzednio. Jakość wg fotografów (czyli przy wysokich wymaganiach) uchodzi za dobrą do średniej. Jeśli maszyny są stare, przechodzone i pracownikom produkcji raczej powiewa – jakość będzie bardzo słaba.
- Druk cyfrowy fotografii jest najtańszy i przeważnie nie przekracza formatu SRA3 (kilka cm więcej niż A3). Liczba papierów fotograficznych jest mała. Przeważnie zobaczycie tam papier satynowany, kredę błysk, kredą mat i ewentualnie jakiś papier fotograficzny półbłyszczący z lekką fakturą. Wybieraj papier bez faktury. Zdjęcia a szczególnie portrety drukowane na papierach fakturowanych są słabszej jakości.
Jak przygotować fotografię do druku ?
Każda z maszyn druku ma nieco inne wymagania co do przygotowania pliku. Druk z tuszy wodnych i druk cyfrowy (oprócz XEROX) – tutaj nie musisz zapisywać pliki w przestrzeni barwnej CMYK. Ekosolvent – zapisz pliki w CMYK nie RGB. Jeśli drukarnia ma tylko ploter solventowy (chodzi o tzw – „Twardy solwent”) – nie warto korzystać z tej techniki ze względu na jakość. Puszka zapisuje w RGB lub sRGB. Nie będę o nudził technicznych sprawach wszystkich technologii. O czym lepiej pamiętać przed oddaniem plików do druku:
Co jest ważne w przygotowaniach do druku fotografii?
- CMYK – czy RGB. Podstawowa różnica pomiędzy aparatem fotograficznym a maszyną druku offsetowego. Obie maszyny inaczej czytają przestrzeń barw. Zdjęcia w lustrzance powstają w przestrzeni RGB lub częściej sRGB. Jest to przestrzeń kolorów konstruowana addytywnie. Kolejne dokładane kolory dają na końcu kolor biały. Maszyna drukuje fotografie w palecie kolorów CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key). Więc jest to przestrzeń o właściwościach subtraktywnych czyli składane kolory dają coraz ciemniejszą barwę. Musisz więc zmodyfikować przestrzeń z RGB na CMYK. Jeśli chcesz aby zrobiła to drukarnia to przeważnie zrobi to maszyna wg nieznanych ci automatycznych algorytmów. W tym przypadku możesz się spodziewać przekłamań w jasnych odcieniach zieleni i róży.
- Spady – Zdjęcia jak i każdy inny wydruk, będzie docięty do określonego rozmiaru. Oznacza to, że zawsze tracimy jakąś minimalną część kadru – zazwyczaj jest to od 1 do 2mm z każdej strony. Niby nie jest to wiele, ale jeśli masz fotografie bardzo wąsko kadrowane to utracisz szczegóły blisko krawędzi. Zostaw drukarni spady 🙂
- Jakość zdjęć w DPI – czyli ilość punktów na cal DPI (Dots Per Inch). Generalnie utrzymuj jakość nie niżej niż 300 DPI. Załóżmy że aparat ustawiłeś na 24 Mpix i wykonujesz zdjęcie 6000 x 4000 pixeli. Oznacza to, że po dłuższym boku zdjęcie nie powinno przekraczać 20 cali (ok 51 cm) oraz po krótszym 13,3 cala (ok.33 cm).
- Kolor czy B/W – Potrzebując zdjęcia czarno białe – zawsze zamieniajcie je na skalę szarości. Jeśli zostawicie je w sepii – każda z maszyn dobierze inne nasycenie.