Fotografia artystyczna jest wtedy gdy zdjęcia do was mówią. Wzbudzają emocje, przemawiają. Do fotografii artystycznej nastrajam się emocjami, zebranymi ze starych, filmów, obrazów, muzyki – prawdziwej sztuki. Wywołując emocje – sam jestem w stanie je pokazać.

Przepis na fotografię artystyczną: Odnajdź inspirację, zdecyduj się na własną ideę jaką, odnajdź i doprecyzuj pomysł, dolej wiele intencji, dopieprz przekazem i emocjami. Poczęstuj dziełem innych – sprawdź czy im smakuje.  Czym to wszystko zrobić ? Zakres środków wyrazu fotografii artystycznej jest nieskończony.

FOTOGRAFIA OKOLICZNOŚCIOWA

FOTOGRAFIA REKLAMOWA

CZYM JEST FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA?

Fotografii artystycznej nie można ująć w ściśle określony przepis czy definicję (chodziaż wikipedia próbuje). Istnieje  szereg dobrze znanych wskazówek, którymi kierują się artyści i fotografowie. Zdjęcia artystyczne polegają na uchwyceniu momentów o złożonej wyjątkowości szczegółów we właściwym czasie i przestrzeni i świetle.

Stylistycznie fotografia artystyczna może być:

  • podążaniem za kanonami piękna z obecnej lub minionej epoki.
  • obrazowaniem rzeczywistości charakterystycznej dla kultury konkretnego regionu lub grupy społecznej.
  • burzeniem dwóch powyższych kanonów poprzez ekstensywną obróbkę graficzną

Ekspresja w fotografii artystycznej – portretowej musi iść w parze z ubiorem i mową ciała modela – inaczej razi nas dysonans poznawczy, który nawet podświadomie nie jesteśmy w stanie wyrazić. Czasem po prostu czujemy że coś nie gra, nie wiedząc do końca co.

Poszukujemy zdjęć osób, których kanon piękna nam odpowiada. Kanon piękna, który uznajemy za właściwy tylko dlatego że związany jest z naszym życiem i emocjami z przeszłości. Pewne wydarzenia wywarły na nas wrażenie i to w nas zostaje. Wydaje nam się że zdjęcia są artystyczne gdy przywołują nam dobrze znane wyobrażenia lub wspomnienia. Dlatego pojmowanie fotografii artystycznej stało się dziś bardzo subiektywne, indywidualne i krytyczne. Wszyscy czujemy się specjalistami w ocenianiu.

Zdjęcie będzie miało artystyczny charakter w dwóch sytuacjach:

  1. Poprzez dopracowanie parametrów technicznych fotografii. Często tematem może być coś tak pospolitego jak kwiatek, mucha, czy wróbel ale bardzo ładnie technicznie opracowane.
  2. Gdy fotografujemy obiekty sztuki – pięknie dopracowana makijarzem, świetnie ułożona i doświetlona modelka, dania kulinarne – których fotografia to głównie ich przyrządzenie i oświetlenie, jak również: taniec, eventy, przedstawienia, koncerty.

Znacznie bliższe są mi sytuacje z drugiego przypadku, gdy w codzienności dostrzegam elementy sztuki, które nie wymagają istotnych zmian. Utrwalam je w kilku ujęciach, bo w każdym z nich jest inna wymowa.

Najważniejszym pędzlem malującym nasze dzieła jest właśnie światło. To od niego zależy miękkość krawędzi oraz kontrast i temperatura barw. Kolorystyka może oddawać nastrój. Czarno białe zdjęcia tak często kojarzą się ze smutną fotografią zmarłych że nadają smutny charakter. Dlatego tak trudno ogląda się czarnobiałe zdjęcia dzieci. Możlwie że tak jak ja teraz – często wpadamy w pułapkę postrzegania zdjęć wg pewnych stereotypów. Zapraszam do bloga gdzie piszę o postrzeganiu nieco więcej.

INSPIRACJE FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ

Ludzie inspirują mnie do ciekawszych zdjęć. Najważniejsze są ich historie, hobby, życie prywatne czy praca.  To pobudza moją wyobraźnię przedstawienia ich na atrakcyjnych zdjęciach. Sprawdź czy mi się udało (link do portfolio do pewnych portretów). Dawne dobrze przygotowane videoclipy również stanowią dla mnie inspiracje, poniżej jeden z lepiej wyreżyserowanych scenografii i wiele inspiracji światłem.